با افزایش اختلافات بین زوجین و در پی آن افزایش پرونده های حقوقی مربوط به اختلافات خانوادگی در دادگاه ها، معمولاً طرفین دعوا به طلاق توافقی رضایت می دهند اما با مشکلات زیادی در خصوص روند دادرسی رسیدگی به دعاوی درگیر می باشند.

پیچیده و طولانی بودن روند دادرسی و رسیدگی به پرونده های دعاوی خانواده باعث می شود تا زوجین در خصوص اینگونه دعاوی نتوانند به نتیجه مطلوب دست پیدا کنند. یکی از راه های که بتوان سریع تر به نتیجه دلخواه رسید طلاق توافقی است.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که طرفین دعوا با هر دلیلی می خواهند با تفاهم و توافق از یکدیگر جدا شونداین توافق می تواند در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزند باشد و این توافق از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود.به عنوان مثال زوجین توافق می کنند که زوجه کل یا بخشی از مهریه خود را در قبال طلاق ببخشد یا کل آن را دریافت کند و یا با شرایط توافق شده بین زوجین مهریه پرداخت شود و یا حتی قسمتی از مهریه بذل و قسمتی دیگر پرداخت شود. بنابراین تمام موارد توافق در رای دادگاه منعکس خواهد شد و قابلیت اجرا دارد.

طلاق توافقی مزایایی را به زوجینی که طلاق میخواهند، می دهد. در مورد طلاق توافقی، مجبورید به دادگاه مراجعه کنید، اما روند طلاق توافقی در اکثر موارد بسیار سریعتر از طلاق عادی است که با داشتن وکیل این کار برای شما راحت تر و سریع تر خواهد بود.

اگر مواردی وجود دارد که هنوز باید حل شوند، توصیه می شود با همسرتان مذاکره کنید. طلاق های بدون اختلاف، علاوه بر اینکه به سرعت حل و فصل می شوند، حداقل استرس را در پی دارند، زیرا شما و همسرتان توافق می کنید. اما اگر، با این وجود، مسائل پیچیده ای وجود دارد که نمی تواند حل شود، شما نمی توانید طلاق توافقی کنید.

آیا طرفین شرایط طلاق توافقی در مشهد را دارند؟

شرایط طلاق توافقی چند وقتی است که متفاوت شده است. زوجین بعد از درخواست برای طلاق توافقی و ثبت اطلاعات خود در سامانه لحظه تصمیم (سایت جامع طلاق)، باید به مرکز مشاوره خانواده مراجعه کنند و بعد از مشاوره و پافشاری بر عدم انصراف از درخواست طلاق خود گواهی لازم را دریافت کنند و سپس به دادگاه ارجاع کنند.
پس برای طلاق توافقی حتما قبل از مراجعه به دادگاه، مراحل مشاوره ی خانواده اجباری و اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق ضروری است.

لازم به ذکر است در طلاق توافقی در صورت عدم حضور هر یک از طرفین در دفتر رسمی طلاق و امتناع از ثبت طلاق گواهی عدم امکان سازش صادر شده بعد از سه ماه از تاریخ ابلاغ باطل و بلااثر خواهد شد.

طلاق توافقی و مهریه

در طلاق توافقی شرایط مهریه متفاوت است. چنانچه زوجین هر دو خود و یا توسط وکیل، بخواهند مراحل را انجام دهند، می‌بایست توافقات خود را نهایی کند. در مورد مهریه نیز همین شرایط صادق است. در واقع زوجین باید توافق کنند که آیا زوجه بخشی یا تمام مهریه را دریافت نماید یا خیر. در بسیاری از مواقع، در طلاق توافقی، زوجه در ازای مبلغ یا مالی نظیر خودرو، ملک یا هر چیز دیگری مابقی مهریه را بذل می‌نماید. همچنین گاهی اوقات، زوجین در ازای مبلغی به صورت اقساط مالی مثلا دو میلیون تا مدت معین مثلا ۵ سال مابقی مهریه را بذل می‌نماید.

اگر زوجه با وکالت طلاق به دادگاه مراجعه نماید، براساس عرف و رویه قضایی می‌بایست بخش اعظمی از مهریه خود یعنی حداقل نصف آن را به زوج بذل نماید.

طلاق توافقی و حضانت

در حین طلاق توافقی باید تکلیف حضانت فرزندان خود را مشخص کنید. حضانت فرزندان تا سن ۷ سالگی با مادر و پس از ۷ سالگی تا سن بلوغ با پدر است. سن بلوغ برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال می‌باشد. بنابراین:

چنانچه طرفین با هم و بدون وکالت نامه برای طلاق توافقی اقدام نمایند، باید بر سر حضانت فرزندان نیز توافق نمایند که یا حضانت دائم یعنی تا سن بلوغ با یکی از زوجین باشد و یا حضانت مطابق قانون به زوجین اعلام شود.
اگر زوجه با وکالت نامه طلاق به دادگاه مراجعه نماید، باید حق تعیین حضانت فرزندان در وکالت نامه قید شده باشد، در غیر این صورت حضانت مطابق قانون تا ۷ سال به مادر داده خواهد شد.

در مورد نحوه ملاقات فرزندان، دادگاه بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت در هفته برای فردی که حضانت فرزند با وی نیست در نظر می‌گیرد. چنانچه توافق دیگری در مورد حضانت و یا توافق بین زوجین صورت گیرد، عرفا برای دادگاه محترم بوده و رای بر اساس آن صادر خواهد شد.

اجرت المثل در طلاق توافقی

اجرت المثل مبلغی است که به زن بابت کارهایی که در زندگی مشترک خود برای مرد انجام داده است و قانونا و شرعا تکلیف زن نبوده به دستور دادگاه پرداخت می شود. در مورد اجرت المثل زن و مرد می توانند هر مبلغی را توافق کنند یا اصلا توافق کنند که زن نسبت به اجرت المثل خود ادعایی ندارد که اصولا نیز این چنین است و زوجه از اجرت المثل صرف نظر می کند. بنابراین در طلاق توافقی باید در خصوص اجرت المثل با زوج توافق کنید.

طلاق توافقی و نفقه

در طلاق توافقی، نفقه نیز در صورتی که زوجه نفقه معوقه ای داشته باشد، می‌بایست در مورد بذل و یا گرفتن آن با همسر خود توافق نماید.

طلاق توافقی و جهیزیه

زوجه در صورتی که فاکتور اجناس و جهزیه ای را که تهیه کرده است، داشته باشد و یا سیاهه‌ای که در هنگام عقد و یا قبل از عروسی به امضای داماد رسیده موجود باشد می‌تواند جهیزیه خود را از منزل شوهر با طی مراحل قانونی و داشتن مدرک قانونی استرداد نماید.

طلاق توافقی
طلاق توافقی در مشهد

چگونه می توان طلاق توافقی در مشهد گرفت؟

اگر شما و همسرتان در مورد شرایط طلاق توافق داشته باشید، در این صورت ممکن است بتوانید طلاق توافقی بگیرید. در بیشتر مواقع، این موارد سریعتر و راحت تر از طلاق عادی است. در غیر این صورت، می توانید با یک وکیل مشاوره بگیرید تا با مشاوره یا کمک به تشکیل پرونده طلاق بگیرید.

برای طلاق توافقی نیاز به اجرای شرط خاصی نیست ولی این به معنای الزامی نبودن در مراجعه به دادگاه نیست. شوهری که تصمیم به جدایی گرفته اند در تمام امور ازدواج با هم تفاهم می نمایند سپس به وکیل اگاه مراجعه و نظرات خود را مکتوب می نمایند تا گواهی عدم امکان سازش مطابق همین صورتجلسه را دریافت نماید. بنابر این زوجینی که قصد جدا شدن دارند در گام اول بایستی به دنبال وکیل اگاه باشند تا ضمن استفاده از مشاوره، تفاهمات نیز توسط ایشان تنظیم گردد تا شکل رسمی و قانونی پیدا نماید.

مطابق قانون حمایت از خانواده، در تمامی موارد طلاق، بجز طلاق توافقی، زوجین باید توسط دادگاه به داوری ارجاع داده شوند. مثلا در طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد، زوجین به داوری ارجاع داده می شوند و دادگاه پس از بررسی نظر داوران رای را صادر می کند. اما در طلاق توافقی، نیازی به انجام این کار نیست، به این دلیل که زوجین با هم توافق کرده اند. لذا زوجین تنها باید به واحد مشاوره خانواده مراجعه کرده و مشاور بایستی نظر خود را برای تعیین تکلیف، به دادگاه ارائه نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت طلاق توافقی در مشهد

برای انجام مراحل طلاق توافقی باید ابتدا با به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نموده و نسبت به ثبت دادخواست طلاق توافقی اقدام کنید. پس از آن باید تاریخ و ساعت جلسه رسیدگی به زوجین اطلاع داده شود تا در آن تاریخ به دادگاه مراجعه کنند.

ثبت طلاق حتی اگر توافقی هم باشد نیاز به مدارکی دارد از جمله:

  • شناسنامه و کارت ملی زن و مرد.
  • عقد نامه یا رونوشتی از آن.( در صورت نداشتن یا گم کردن رونوشت میتوان به دفترنامه ای که در آن عقد انجام شده مراجعه کرد و رونوشت عقدنامه را تهیه کرد)
  • ارائه گواهی عدم بارداری زن یا در صورت باکرگی خانم، گواهی سلامت او ضروری است.
  • توافق نامه کتبی موضوعات توافق شده بین زن و مرد و امضای طرفین.
  • ارائه گواهی عدم سازش که از سوی مراکز مشاوره طلاق دریافت می‌شود. البته لازم به ذکر است که نباید از تاریخ صدور آن بیشتر از سه ماه گذشته باشد.

همه این موارد که ذکر شد مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی هستند که در صورت اشکال در هر کدام باعث به تاخیر افتادن طلاق خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 5 =

Call Now Buttonمشاوره و تعیین وقت 09155802353